SRR0745A-391M
DigiKey Part Number
118-SRR0745A-391MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR0745A-391MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR0745A-391MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0745A-391M
Description
FIXED IND 390UH 320MA 1.85 OHM
Detailed Description
390 µH Shielded Inductor 320 mA 1.85Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR0745A-391M Models
DC Resistance (DCR)
1.85Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
360mA