SRR0745A-121M
DigiKey Part Number
SRR0745A-121MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0745A-121MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0745A-121MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0745A-121M
Description
FIXED IND 120UH 600MA 550 MOHM
Detailed Description
120 µH Shielded Inductor 600 mA 550mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR0745A-121M Models
DC Resistance (DCR)
550mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA