SRP6030WA-6R8M
DigiKey Part Number
118-SRP6030WA-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP6030WA-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP6030WA-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6030WA-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 5.2A 46.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 5.2 A 46.2mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
46.2mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Inductance
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Current - Saturation (Isat)
6.1A
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)