SRP5020C-100M
DigiKey Part Number
118-SRP5020C-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP5020C-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5020C-100M
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 190 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 2.5 A 190mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
10MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)