SRP2510TMA-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP2510TMA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP2510TMA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP2510TMA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2510TMA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 4.3A 50.4 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 4.3 A 50.4mOhm Max 1008 (2520 Metric) Flat Wire
Category
Q @ Freq
15 @ 1MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
55MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Features
Flat Wire
Tolerance
±20%
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.6A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
50.4mOhm Max