SRP1038WA-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP1038WA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038WA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038WA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038WA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 22A 4.5 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 22 A 4.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1038WA-1R5M Models
Category
DC Resistance (DCR)
4.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
32MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
24A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)