SRP1038WA-150M
DigiKey Part Number
118-SRP1038WA-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038WA-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038WA-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038WA-150M
Description
FIXED IND 15UH 6.4A 45 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 6.4 A 45mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)