SRP1038AA-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP1038AA-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038AA-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038AA-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038AA-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 8.8A 19 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.8 A 19mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
19mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
16MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
15.2A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)