SRP1038AA-3R3M
DigiKey Part Number
118-SRP1038AA-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038AA-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038AA-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038AA-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 11A 11.8 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11 A 11.8mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
11.8mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
20MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
17.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)