SRP0512F-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP0512F-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0512F-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0512F-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0512F-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 3.5A 101 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 3.5 A 101mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
101mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
23MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4.1A