SRN6028C-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRN6028C-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN6028C-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN6028C-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6028C-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 3.1A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 30mOhm 2424 (6060 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
6028
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
3.2A