SRN5030HA-4R7Y
DigiKey Part Number
118-SRN5030HA-4R7YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN5030HA-4R7YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN5030HA-4R7YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5030HA-4R7Y
Description
FIXED IND 4.7UH 2.7A 53 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.7 A 53mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
53mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
39MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)