SRN5020-1R0Y is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 4.279
Datasheet
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 1.367
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.6 A 25mOhm Max Nonstandard
SRN5020-1R0Y
DigiKey Part Number
SRN5020-1R0YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5020-1R0Y
Description
FIXED IND 1UH 3.6A 25 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRN5020-1R0Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
85MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A