SRN3010C-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRN3010C-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN3010C-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN3010C-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3010C-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 2.8A 90 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 90mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
115MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A