SRN3010C-150M
DigiKey Part Number
118-SRN3010C-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN3010C-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN3010C-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3010C-150M
Description
FIXED IND 15UH 900MA 678 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 678mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN3010C-150M Models
Category
DC Resistance (DCR)
678mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
33MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
3010
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA