SMBJ8.5A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ8.5A-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ8.5A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5A-Q
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V