SMBJ160CA-QH
DigiKey Part Number
118-SMBJ160CA-QHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ160CA-QH
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Power - Peak Pulse
600W
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A