SDE0403AT-8R2M
DigiKey Part Number
118-SDE0403AT-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0403AT-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 1.4A 142 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Inductor 1.4 A 142mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
142mOhm Max
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.177" L x 0.158" W (4.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
1.60A