SDE0403A-4R7M
DigiKey Part Number
SDE0403A-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0403A-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0403A-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0403A-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.65A 108 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.65 A 108mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDE0403A-4R7M Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
108mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A