RLB0608-471KL
DigiKey Part Number
RLB0608-471KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0608-471KL
Description
FIXED IND 470UH 140MA 6.5 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 140 mA 6.5Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB0608-471KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
6.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
55 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.8MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)