PVG3A502C01R00 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PVG3A502C01R00 |
Description | TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PVG3A502C01R00 Models |
Category | Temperature Coefficient ±150ppm/°C |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 5 kOhms | Termination Style J Lead |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm) |
Tolerance ±20% | Base Product Number |