PV36W204C01B00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-PV36W204C01B00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PV36W204C01B00 |
Description | TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Resistance 200 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |