PV32H203A01B00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
PV32H203A01B00
DigiKey Part Number
PV32H203A01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV32H203A01B00
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PV32H203A01B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.260" Dia (6.60mm)
Tolerance
±20%