PTVS2-022C-H
DigiKey Part Number
118-PTVS2-022C-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PTVS2-022C-HCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PTVS2-022C-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS2-022C-H
Description
TVS DIODE 22VWM 28VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V (Typ) Clamp 2000A (2kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8x6)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2000A (2kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
4000pF @ 10kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
2-SMD, No Lead
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
24V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28V (Typ)