PTB0144-2010BPA103
DigiKey Part Number
PTB0144-2010BPA103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTB0144-2010BPA103
Description
SLIDE POT 10KOHM 0.25W TOP 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTB0144-2010BPA103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Dual
Packaging
Tray
Travel Range
100mm
Size / Dimension
Rectangular - 5.039" L x 0.630" W x 0.315" H (128.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.25W, 1/4W