PTA4553-2015DPA105
DigiKey Part Number
PTA4553-2015DPA105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA4553-2015DPA105
Description
SLIDE POT 1M OHM 0.125W TOP 45MM
Detailed Description
1 MOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTA4553-2015DPA105 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
45mm
Size / Dimension
Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
1 MOhms
Power (Watts)
0.125W, 1/8W