PRM162-K420K-504A1
DigiKey Part Number
PRM162-K420K-504A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRM162-K420K-504A1
Description
POT 500K OHM 1/20W CARBON LOG
Detailed Description
500k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins
Resistance (Ohms)
500k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 1.142" x 0.630" Face (29.00mm x 16.00mm)