PRM162-K420K-503B1
DigiKey Part Number
PRM162-K420K-503B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRM162-K420K-503B1
Description
POT 50K OHM 1/10W CARBON LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 1.142" x 0.630" Face (29.00mm x 16.00mm)