PDB182-K418F-105B
DigiKey Part Number
118-PDB182-K418F-105B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K418F-105B
Description
POT 1M OHM 1/8W CARBON LINEAR
Detailed Description
1M Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
Packaging
Tray
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
1M
Actuator Length
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)