PDB181-K420K-203A2
PDB181-K420K-203A2
PDB181-K420K-203A2
DigiKey Part Number
118-PDB181-K420K-203A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-K420K-203A2
Description
POT 20K OHM 1/10W CARBON LOG
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)