MOV-20D560K
DigiKey Part Number
118-MOV-20D560K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D560K
Description
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM
Detailed Description
56 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
MOV-20D560K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
41J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
13200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V