MOV-10D561K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D561K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D561K
Description
VARISTOR 560V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
560 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
EDA/CAD Models
MOV-10D561K Models
Category
Current - Surge
2.5 kA
Energy
70J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
616 V