MOV-07D180K
DigiKey Part Number
MOV-07D180K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D180K
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-07D180K Models
Category
Current - Surge
250 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
0.9J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3840 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
16 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
20 V