CVQ550K10BL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
CVQ550K10BL1
DigiKey Part Number
118-CVQ550K10BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVQ550K10BL1
Description
VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
153J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
170 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V