CVQ300K10BL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
CVQ300K10BL1
DigiKey Part Number
118-CVQ300K10BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVQ300K10BL1
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
93J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V