CVQ130K20BL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
205 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
CVQ130K20BL1
DigiKey Part Number
118-CVQ130K20BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVQ130K20BL1
Description
VARISTOR 205V 12KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
154J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V