CRT1206-BY-9203ELF
DigiKey Part Number
118-CRT1206-BY-9203ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT1206-BY-9203ELF
Description
RESTHINFILM 1206 920K 0.1% 250MW
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
920 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)