CRT1206-BY-1003ELF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRT1206-BY-1003ELF |
Description | RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRT1206-BY-1003ELF Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |