CRT0805-CY-1R00ELF
DigiKey Part Number
CRT0805-CY-1R00ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRT0805-CY-1R00ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRT0805-CY-1R00ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0805-CY-1R00ELF
Description
RES SMD 1 OHM 0.25% 1/8W 0805
Detailed Description
1 Ohms ±0.25% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CRT0805-CY-1R00ELF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)