CRT0603AFY-1001ELF
DigiKey Part Number
118-CRT0603AFY-1001ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRT0603AFY-1001ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRT0603AFY-1001ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0603AFY-1001ELF
Description
RES THIN FILM 0603 1K 1%
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)