CRT0603-BY-1001ELF
DigiKey Part Number
CRT0603-BY-1001ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRT0603-BY-1001ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRT0603-BY-1001ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0603-BY-1001ELF
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRT0603-BY-1001ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)