CRT0603-BX-4R70ELF
DigiKey Part Number
118-CRT0603-BX-4R70ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0603-BX-4R70ELF
Description
RESTHINFILM 0603 4R7 0.1% 100MW
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thin Film
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)