CRS2512-FW-1R00ELF
DigiKey Part Number
CRS2512-FW-1R00ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRS2512-FW-1R00ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRS2512-FW-1R00ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRS2512-FW-1R00ELF
Description
RES 1 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRS2512-FW-1R00ELF Models
Category
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)