CRS2010AFX-1001ELF
DigiKey Part Number
CRS2010AFX-1001ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRS2010AFX-1001ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRS2010AFX-1001ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRS2010AFX-1001ELF
Description
RES 1K OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRS2010AFX-1001ELF Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)