CRP0805-BZ-1000ELF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Image for CRP0805-BZ-1000ELF is not available
CRP0805-BZ-1000ELF
DigiKey Part Number
CRP0805-BZ-1000ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRP0805-BZ-1000ELF
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
CRP0805-BZ-1000ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)