CRM2512-JW-1R2ELF
DigiKey Part Number
118-CRM2512-JW-1R2ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRM2512-JW-1R2ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRM2512-JW-1R2ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM2512-JW-1R2ELF
Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 2W 2512
Detailed Description
1.2 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CRM2512-JW-1R2ELF Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)