CRM2010-FX-1001ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6.409
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
1 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
CRM2010-FX-1001ELF
DigiKey Part Number
CRM2010-FX-1001ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM2010-FX-1001ELF
Description
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRM2010-FX-1001ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)