CRM0805-JW-1R5ELF
DigiKey Part Number
118-CRM0805-JW-1R5ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRM0805-JW-1R5ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRM0805-JW-1R5ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM0805-JW-1R5ELF
Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRM0805-JW-1R5ELF Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)