CR2512-FX-51R1ELF
DigiKey Part Number
118-CR2512-FX-51R1ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR2512-FX-51R1ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR2512-FX-51R1ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR2512-FX-51R1ELF
Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
51.1 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR2512-FX-51R1ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)