CR1206-FX-9530ELF
DigiKey Part Number
118-CR1206-FX-9530ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR1206-FX-9530ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR1206-FX-9530ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1206-FX-9530ELF
Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
953 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CR1206-FX-9530ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)